Перша “хата-читальня” в с.Устя створена в 1947 році. Хата-читальня наповнювалась книгами подарованими від жителів села. Першим бібліотекарем був Попілевич Адам Федорович, який вечорами вчив молодь читати, ознайомлював з новинами та подіями, які відбулись в державі, селі.

В 1956 році було закінчено будівництво сільського клубу. В приміщенні клубу розміщенно сільську бібліотеку, яка зайняла дві кімнати. Поступово поповнювались книжкові фонди бібліотеки, відчувалась активність молоді в розбудові села, колгоспу.

З 1967 року зав. бібліотекою працювала Ковальчук Ліда Панасівна, яка зарекомендувала себе активним працівником, пропагандистом літератури ленінської, науково-атеїстичної, сільськогосподарської тематики.

Бібліотеці присвоєно звання “Установа відміної роботи”.

До 1966 року сільська бібліотека була в підпорядкуванні відділу культури Березнівського району. З 1966 року бібліотека перейшла в підпорядкування Корецького району і стала підзвітнею Корецькій міській бібліотеці.

В 1977 році бібліотека стала філіалом централізованої системи бібліотек. Книжковий фонд бібліотеки нараховував 9 тис. примірників книг. Бібліотека обслуговувала 750 читачів.

З 1 січня 2003 року сільська публічна бібліотека об’єдналась з шкільною. Створена одна публічно-шкільна бібліотека. Бібліотеку розміщено в приміщенні школи в двох кімната.